image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1 2
Stomatologická pohotovost v měsíci březnu 2024
3
4 5 6 7
Hejtmánkovický zpravodaj 3/24
8 9 10
11
POZVÁNKA na zahájení projektu BOOKSTART, rodiče s dětmi od 0 do 3 let
12 13
Finanční úřad pro KHK
14
Finanční úřad pro KHK
15
Finanční úřad pro KHK
Výběrové řízení na pozici ředitelka/ředitel, Spol. pro destinační management Broumovska
16
Finanční úřad pro KHK
17
Finanční úřad pro KHK
18
Finanční úřad pro KHK
POZVÁNKA na zahájení projektu BOOKSTART, rodiče s dětmi od 3 do 6 let
19
Finanční úřad pro KHK
20
Finanční úřad pro KHK
45. Pražírna Martina Červíčka
21
Finanční úřad pro KHK
22
Finanční úřad pro KHK
23
Finanční úřad pro KHK
24
Finanční úřad pro KHK
TJ Sokol Hejtmánkovice / FOTBALOVÁ UTKÁNÍ JARO 2024
25
Finanční úřad pro KHK
26
Finanční úřad pro KHK
27
Finanční úřad pro KHK
28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie a památky > Památky

P a m á t k y  v  o b c i

Kaplička, která kdysi stávala na hořejším konci HejtmánkovicKAPLIČKY

Obec nemá žádný kostel, proto vždy patřila k broumovské farnosti.  Lidé v obci však nacházeli utočiště  kapličkách, které se v 17. století v obci nacházely . Jedna z kapliček, kamenná kaplička SVATÉ TROJICE  postavena v r. 1760 se nacházela u statku č.p. 124, měla oltář se sochou Matky Boží. Druhá kaplička, dřevěná Grieger -kaplička, stála v hořejších Hejtmánkovicích u statku č.p. 88-89 a pocházela z r. 1765, byla hojně navštěvována především staršími lidmi, kterým byla cesta do kostela v Broumově moc daleká. Obě kapličky již dnes na uvedených místech nenajdeme protože režim čtyřicátých a padesátých let byl k takovýmto památkám nemilosrdný.

 

KŘÍŽKY A SOCHY

Socha bičování Ježíše KristaV obci se nachází  přibližně třicet křížků podél cest a v polích . Sochy a křížky v k.ú. Hejtmánkovice jsou převážně jednoduché, ale robustní formy klasické pro Broumovsko. Slohové zařazení soch a křížků pochází z větší části z dob baroka, rokoka a klasicismu. Kámen byl hlavním materiálem, z kterého byly sochy tesány. Nejznámější jsou sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava  na mostě u příjezdu do Hejtmánkovic. K známým sochám patří i socha Bičování Krista, která je v restříku památkového fondu ministrstva kultury a je zhruba třista let stará /mluví se i o vyšším stáří sochy/. Dnes si už můžeme celou sochu prohlédnout jen na fotografiích jelikož ji v roce 2003 nezmý pachatel poškodil a odcizil sošku Krista. Dnes nám toto nehorázné vandalství připomíná prázdný kamený podstavec, který tu neznámý pachatel zanechal. Pískovcová socha bičování Krista byla utopena v zeleni a tak se již před několika lety podala žádost o přemístění sochy na vhodnější prostranství. Socha měla být přemístěna jen o něco málo metrů  a to přímo do trojúhelníku příjezdu u Šolcovny k památným kamenům na které měla být umístěna deska s nápisem, bohužel se socha přemístění nedočkala díky nehoráznému vandalství neznámého pachatele.

V k.ú. Hejtmánkovice se však nachází mnoho dalších křížků, soch a sloupů. Za zmíňku stojí napřiklad mariánský sloup, pilíř korunování panny Marie ,Sv. Trojice pod javory nebo sv. Jan Nepomucký nad ďolíkem.

Každá socha a každý křížek měl v dávných dobách svůj význam a každý mají svou historii. V obci se nachází mnoho křížků, které jsou zdobeny různými soškami a jejich hlavním motivem je kříž, který je různým způsobem zdobený. Křížky můžeme potkávat na svých procházkách po okolí obce v polích, lese, na kopcích ale také na zahradách u domů přimo v obci.

Hospodářská stavení

Vdvorcový statek čp. 95elmi dobře dochované ukázky lidových staveb, zejména staků broumovského typu, se nacházejí po celé délce obce. Na samém horním konci Hejtmánkovic jsou hned dva, dvorcový statek čp. 95 a statek čp. 88, který se vymyká roubenou stodolou orientovanou do silnice a výjimečně zachovalým iteriérem obytné budovy. Pdobně významnou památkou je i o něco níže položený statek čp. 71/72 s roubeným výměnkem s dřevěnou pavlačí. Podoba původních dřevěných staveb v Hejtmánkovicících se zachovala díky kresbám a fografím.

CRingelův statekelodřevěný byl i Ringelův statek čp. 113/114, později přestavěný na zděný statek broumovského typu, dochovaný velmi špatném stavu dodnes. Před ním se tyčí Mariánský sloup. Jednou z posledních celodřevěných staveb v Hejtmánkovicích je dolní části obce roubenka čp. 143.

Z hejtmánkovického mostu , na němž stojí sochy sv. Jana Nepumockého a sv. Václava je pěkný pohled na statek čp. 21 na dolním konci Hejtmánkovic před nímž stojí litinový kříž a dřevěný altánek.Zahradní altánky byly módní záležitostí přelomu devatenáctého a dvacátelo století, po likvidaci jednoho z posledních v klášterní zahradě v Broumově v roce 2002 je tento v Hejtmánkovicích snad vůbec posledním dochovaným.

Z mostu je též výhled na statek čp- 19/20 ve stráni, který opravuje a udržuje fima Lutoma, jež má zde sídlo. V údolí potoka se rozkládá bývalý Voigtsbach, jež patřil k Hejtmánkovicím. Dnes spadá pod Hejtmánkovice jen část dnes známého Fitzbach. Na stráních nad údolím, které patří k Hejtmánkovicím, jsou ještě zbytky původní zástavby. Dřevěný statek čp. 7 se však nedochoval, prý údajně vyhořel. Byl však velmi unikátní svými dvěma dřevěnými pavlačemi. Za zhlédnutí stojí dům s jednotnou střechou čp. 17 v údolí na břehu potoka a o něco níže po proudu dům (čp.12) s hroní světničkou na pískovcových  sloupech a z pískovce vyteanou psí boudou. Nad ním stojí poslednídvě budovy statku čp. 10.