image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4
PRODEJNA POTRAVIN Hejtmánkovice, otevřeno od 4.11.2024
5 6 7 8
Upozornění na odstávku elektřiny 8.11.2024
9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
OČKOVÁNÍ PSŮ 23. 11. 2024
24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie a památky > Zajímavosti a pověsti

Pověsti a zajímavosti

Meteorit

Dne 14.7.1847, ještě před východem slunce, před čtvrtou hodinou ranní, mělo několik lidí přiležitost pozorovat neobyvyklý úkaz, který později do protokolů shodně popisovali jako let svítícícho objektu v několikakilometrové výšce, zanechávajícího za sebou tmavou kouřovou stopu. V jednu meteoritchvíli byla temeř vodorovná, od západu k východu směřující dráha letícího objektu, přerušena ohnivým zábleskem, doprovázena dvěma silnými detonacemi.  Za úder blesku považoval tehdá Josef Tepper z Hejtmánkovic pád dvou svítících těles - fragmentů vzniklých explozí původně jednoho kusu meteoritu. Vydal se tedy na louky, kam domnělý blesk udeřil, našel asi jeden metr dlouhou rýhu, ze které vyčníval črný horký kámen. S vynaložením větší síly se mu podařilo nápadně těžký předmět ze země výjmout a odnést. Druhá část ulomku dopadla na domek cihlárkého dělníka v křinickém katastru. Pá meteroritu byl sám o sobě jistě mimořádnou událostí, obě meterorická tělesa převážně ze železa získal do sbírky benediktinský klášter - za hejtmánkovický kus, vážící 23,6 kg, opat vyplatil odměnu jak nálezci, tak i majiteli louky, křinický kus o váze 17,08 kg spadl do klášterního majetku. Z obou dílů meteoritu byly krátce po pádu ve vratislavské továrně na porcelán odlity sádrové formy a pořízeny kopie. Od roku 1945 je jeden z kusů  součástí sbírek meteoritů Národním muzeu v Praze. Pád tohoto meteoritu zvyšoval jeho význam tím, že to byl třetí pozorovaný pád meteoritického železa na světě a první zjištěný pád železa vzácného hesaendritového typu.

Kaplička

Kaplička, která kdysi stávala na hořejším konci HejtmánkovicV Hejtmánkovicích se nacházely 2 kapličky a asi tak 30 křížků, soch a obrazů. Jedna z kapliček, kamenná kaplička svaté trojice postavena v r. 1760 se nacházela u statku č.p. 124, měla oltář se sochou Matky Boží. Druhá kaplička, dřevěná Grieger -kaplička, sála v hořejších Hejtmánkovicích u statku č.p. 88-89 a pocházela z r. 1765, byla hojně navštěvována především staršími lidmi, kterým byla cesta do kostela v Broumově moc daleká.

 

 

 

O studánce a RájiStudánka Adama a Evy ráj

Jméno Ráj dostala tehdejší budova asi od tam se nacházejícího pramenu Adama a Evy, u kterého se v dřívějších dobách nacházel jejich obrázek. Ve starších knížkách a dokumentech se parcely označují jako Ráj. Nájemníci hospody s taneční verandou a zahradou, odklopené krásným jehličnatým lesem byly na konec Franz a Daniel Dreclisel.

 

Krádež - socha teď chybí

Socha bičování Ježíše KristaObrázek sochy bičování Ježiše Krista je dnes už historii . Neznámý pachatel v blíže nurčené době od 23. ledna 2003 do 27. ledna odcizil pískovcovu sochu bičování Ježíše Krista, která byla umístěna v blízkosti Šolcovny vedle potoka u silnice.  Pískovcová socha bičování Ježíše Krista byla utopena v zeleni a tak se již před dvěma roky podala žádost o přemístění sochy na vhodnější prostranství. Socha měla být přemístěna jen několik metrů dále a to přímo do trojúhelníku příjezdu pře Šolcovnou u památných kamenů na které měla být umístěna deska s nápisem. Socha je v evidenci památkového fondu ministerstva kultury a je zhruba třista let stará ( mluví se i o vyšším stáří sochy).

Do dnešní doby nemáme, žádné informace, co se se sochou stalo. Pátrání po soše bylo neuspěšné i přesto , že Zastupitelstvo obce 12.2.2003 schválilo odměnu 10 000,- za 100% informaci a dopadení pachatelů.

Pověsti

Zlý duch

K ráji se váže pověst o zlém duchovi z Broumova, který prý číhal na kolemjdoucí nebo uháněl ve voze se spřežením ohnivých koní. Ani duchovní z kláštera se zjevením nic nezmohli. Až jeden tovaryš a jeho kumpání ducha začarovali do lahve a odnesli jej právě do míst, kde stával hostinec Ráj, kde se jej nadobro zbavili. Podle jiné pověsti ústila k Ráji jedna z podzemních chodeb z kláštera.

Puklé srdce

V polích nad Hejtmánkovickou ŠOLCOVNOU je umístěna plastika s vyobrazením srdce. Říká se, že je zde na památku hejtmánkovického rodáka, který se tudy navracel po mnoha letech z války. Když uviděl údolí s rodnou obcí, radosti a dojetím mu puklo srdce. V textu na podstavci plastiky je připomínán jistý Johan Schebek, jenž na tomto místě zemřel v r. 1819.

Ohnivý muž

Do Hejtmánkovic je umístěna i jedna z pověstí o Ohnivém muži a starých ženách. Vypráví o dvou ženách, které šly z Police přes Hvězdu domů do Hejtmánkovic. Byla už tma, vůbec nebylo vidět na cestu, když se náhle objevil ohnivý muž a svítil jim celou cestu až k mostu přes Hejtmánkovický potok. Za vodu však nešel. Tam mu obě ženy třikrát poděkovaly, pokaždé jinak. Tu se ohnivák zatřásl, až padaly jiskry jako z hořícího stohu, a zmizel.