image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Hejtmánkovický zpravodaj 6/2024
28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11
Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie 11.6.2024 od 8.00-17.00
12 13 14 15
MALÉ LETNÍ DOVÁDĚNÍ, Chovatelský areál v Šonově
16
Dětský den 16. 6. 2024 od 14.00
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Spolky > Hasiči

Hasiči Hejtmánkovice

SDH je organizační složkou obce

Rozhodujícím krokem proti požárům na Broumovsku bylo založení hasičských organizací, jež měly chránit majetek i životy občanů.

Dle prvního zápisu v kronice, která se našla v původní hasičárně u obecního obchodu a je uložena na místním Obecním úřadě, vznikl hasičský sbor Hejtmánkovice v roce 1877.

Činnost tohoto sboru byla financována z členských příspěvků, z rozpočtu obecní tehdejší rady, dobrovolných darů, peněžních částek získaných z pořádání plesů a zábav.

Opětovné obnovení sboru se váže k datu 3.9.1945, kdy začal pracovat tehdejší výbor ve složení Pop Josef (předseda), Konrát Jaroslav (velitel), Mareš Josef (jednatel), Štyrand Roman (hospodář) a Netík Alois (referent výchovné práce).

 

Sbor převzal ruční čtyřkolovou stříkačku pro koňský potah, 970 m hadic a pracovní a vycházkové blůzy.

Dle dobové zachovalé fotografie okolo roku 1948 ( foceno před pohostinstvím pana Konráda – dnes hospůdka „ u Bůnů“ ) přibyli do výboru pánové Keyzlar Adolf, Čáp Václav, Ježek Václav – nový velitel, Mádr Josef a Mádr Antonín. Členy sboru byli Mádr Václav, Bezdíček Karel, Rohlena Václav, Dvořák Leo, Špilka Jan, Petr Václav, Netík Jaroslav, Švorc Ota, Bezdíček Jiří, Smola Josef, Chlad Václav, Klicnar Václav, Švorc Jan, Suchan Ondřej, Netík Václav, Roubal Josef a Jung Oldřich.

 Činnost sboru byla financována státem, inventář převzal Místní národní výbor. Těžiště práce sboru se soustřeďuje na prevenci a výchovné působení.

V roce 1948 je zakoupen automobil Ford 50 od p. Frisera z Mladých Buků. Svépomocí byl upraven na požární vůz. V této době byla motorová stříkačka „ Flander“ nahrazena novou PS8. Další vozidlo Renault bylo zásluhou pánů Junga, Hampla, Cejnara, Rohleny, Mádra předěláno na hasičský autobus. Následovala Tatra 805 a v roce 1982 Avie 30.

Bývalá hasičárna u obchodu byla nahrazena starou kovárnou, kterou jsme svépomocí opravili včetně garáže.

V roce 2001 jsme byli oceněni čestným uznáním Ministra vnitra za pomoc při povodni v Jaroměři. 

 

V současnosti sídlíme v areálu Šolcovny, v roce 2016 jsme nechali upravit naši stříkačku PS12 a o dva roky déle jsme dostali i nový vůz Fiat Ducato.

Naše činnost je více rozmanitá. Kromě hasičských soutěží, na kterých téměř pravidelně startuje družstvo mužů i žen, jsme součástí také různých obecních akcí. Již na jaře vyrážíme na ostatkový průvod vesnicí. Během roku se pak účastníme okrskových školení a námětových cvičení, abychom byli připraveni v případě zásahu. V létě nám začíná hlavní sezóna, neboť se konají hasičské soutěže. Na těch téměř pravidelně startuje jak družstvo mužů, tak žen a oba celky se často umisťují na předních příčkách. Tím však naše aktivita nekončí, na podzim se vydáváme na pravidelnou procházku HANAPRO (hasiči na procházce) zakončenou společným posezením. 

Na sklonku roku jsme nedílnou součástí při výlovu obecního rybníka a celý rok pak zakončíme zdobením vánočního stromku na obecním nádvoří.

 

Současné složení výboru SDH Hejtmánkovice:

starosta:Myšák Petr  

místostarosta:          Braha Martin                                                               

velitel:                       Remeš Miroslav:      

jednatelka:                Bastlová Marcela 

pokladní:                   Horáková Hana

hospodář:                Hampl Oldřich     

preventista:             Vévoda Zdeněk

kronikář:                   Seidlová Dana                            

 

 

Křinice 2009