SDH je organizační složkou obce
Rozhodujícím krokem proti požárům na Broumovsku bylo založení hasičských organizací, jež měly chránit majetek i životy občanů.
Dle prvního zápisu v kronice, která se našla v původní hasičárně u obecního obchodu a je uložena na místním Obecním úřadě, vznikl hasičský sbor Hejtmánkovice v roce 1877.
Činnost tohoto sboru byla financována z členských příspěvků, z rozpočtu obecní tehdejší rady, dobrovolných darů, peněžních částek získaných z pořádání plesů a zábav.
Opětovné obnovení sboru se váže k datu 3.9.1945, kdy začal pracovat tehdejší výbor ve složení:
Předseda - POP Josef
Velitel - KONRÁT Jaroslav
Jednatel - MAREŠ Josef
Hospodář - ŠTYRAND Roman
Referent výchovné práce NETÍK Alois
Sbor převzal ruční čtyřkolovou stříkačku pro koňský potah, 970 m hadic a pracovní a vycházkové blůzy.
Dle dobové zachovalé fotografie okolo roku 1948 ( foceno před pohostinstvím pana Konráda – dnes hospůdka „ u Bůnů“ ) přibyli do výboru pánové Keyzlar Adolf, Čáp Václav, Ježek Václav – nový velitel, Mádr Josef a Mádr Antonín.
Členové byli:
Mádr Václav, Bezdíček Karel, Rohlena Václav, Dvořák Leo, Špilka Jan, Petr Václav, Netík Jaroslav, Švorc Ota, Bezdíček Jiří, Smola Josef, Chlad Václav, Klicnar Václav, Švorc Jan, Suchan Ondřej, Netík Václav, Roubal Josef a Jung Oldřich.
Činnost sboru byla financována státem, inventář převzal Místní národní výbor. Těžiště práce sboru se soustřeďuje na prevenci a výchovné působení.
V roce 1948 je zakoupen automobil Ford 50 od p. Frisera z Mladých Buků. Svépomocí byl upraven na požární vůz. V této době byla motorová stříkačka „ Flander“ nahrazena novou PS8. Další vozidlo Renault bylo zásluho
u pánů Junga, Hampla, Cejnara, Rohleny, Mádra předěláno na hasičský autobus. Následovala Tatra 805 a v roce 1982 Avie 30, která slouží dodnes.
Bývalá hasičárna u obchodu ( dnes dvojgaráž ) byla nahrazena starou kovárnou, kterou jsme svépomocí opravili včetně garáže. Dnes je sídlo hasičů v obecním objektu „Šolcovna“.
Pro rychlejší zásah v obci sloužila dříve i hasičárna u kovárny, kde byla umístěna jedna PS8 a automobil Hanomac z roku 1940.
V tomto krátkém ohlédnutím naší historií nelze zapomenout na úspěchy při soutěžích.
Vlastníme velké množství diplomů, medailí, cen, pohárů, čestných uznání. Vždyť v poválečných létech jsme vždy patřili k nejaktivnějším sborům v okolí. Bylo družstvo mužů st., mužů ml., žen, starší i mladší mládež.
Z okrskových kol jsme často postupovali do okresních kol, zúčastnili jsme se i krajského kola a v jednotlivcích nás Věra Jungová reprezentovala dokonce v celostátní soutěži.
Největší požáry v obci v poválečném období byly registrovány u Smolů ( dnešní Myslivna ), u Špilků, u Remešů a stodola u Čápů.
V současné době máme k dispozici již zmíněnou Avii 30, stříkačku PPS 12 a přenosnou motorovou stříkačku Zahas, zakoupenou firmou BSB Hejtmánkovice.
K dnešnímu dni máme ve sboru 50 členů.
V soutěžích obec reprezentují tradičně muži i ženy. Mládež, která nás v minulosti taky reprezentovala na několika okresních soutěžích, v současné době nemáme. V roce 2001 jsme byli oceněni čestným uznáním Ministra vnitra za pomoc při povodni v Jaroměři.
Nové složení výboru SDH Hejtmánkovice:
starosta: Šefránek František
místostarosta: Myšák Petr
velitel: Remeš Miroslav:
jednatelka: Bastlová Marcela
pokladní: Horáková Hana
hospodář: Hampl Oldřich
preventista: Vévoda Zdeněk
kronikář: Seidlová Dana
Nové složení revizní komise:
Závěrem lze říci, že naším cílem dobrovolných hasičů je zachovat akceschopnost našeho sboru, což se daří i díky vstřícnosti Obecního úřadu Hejtmánkovice.
Do dnešního dne jsme tu ku pomoci ve dne i v noci Vám všem!
© 2021 Hejtmánkovice, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO