Hejtmánkovice jsou 6 km dlouhou vesnicí, ležící při komunikaci Broumov - Meziměstí, v údolíčku potoka tvořícího přítok Stěnavy.
Vesnice byla založena kolonizační činností broumovských benediktýnů kolem r. 1296. Původní zakládací listina byla zničena, ale byla obnovena opatem Bavorem (Heitfolksdorf, později Haypmensdorf, Haypsdorf až po poslední Hauptmannsdorf).
Klášter měl ve vsi rybník o rozloze 2ha, další rybník a pět menších sloužily jako požární nádrže a k získávání ledu pro pivovar. Bylo tu také několik cihlářských pecí a lomy na kámen a vápenec, využívané ještě koncem 19. století. K Hejtmánkovicím patřily rovněž dva mlýny. Není tu kostel, vesnice vždy náležela k broumovské farnosti. Ve vsi stávaly kaple Nejsvětější Trojice (1760) a Panny Marie (1766). K památkám náleží sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava na mostě u příjezdu do obce, sousoší Korunování Panny Marie z r. 1798 a dva kříže s figurkami reliéfy na podstavcích z let 1804 a 1851.
Na staré obecní pečeti Hejtmánkovic je osm kroužků v kulatém pečetním poli. Otisk pochází z r. 1809 a po obvodu nese nápis HAUPT.MANSDROF. Mladší razítko s německým opisem GEMEINDEAMT. HAUPTMANNSDORF B. BRAUNAU I. B. nese v oválném pečetním poli obraz světice s mečem a štítem s nejasným znamením (oba doklady otiskuje H. Walzel, Haupmannsdorf mit Voigtsbach, Forchheim 1996, s. 58 a 80).
Dle sdělení obecního úřadu byla však v nedávné době nalezena v Hejtmánkovicích pečeť s postavou sv. Floriána v kulatém pečetním poli. V upravené podobě byla prezentována při příležitosti oslav 700 let trvání obce v r. 1997.
Právě symboliky tohoto dokladu využil tvůrce návrhů znaku a praporu obce. V návrzích jsou prezentovány oba atributy sv. Floriána - jak putýnka s vytékající vodou, tak žernov, k němuž byl světec přivázán. Mnohasetletá příslušnost osady k panství broumovského benediktýnského kláštera byla připomenuta upravenými figurami z jeho velkého znaku (ostrve, resp. ostrvovité břevno, heraldické růže i užité tinktury). Z předkládaných návrhů znaku vychází i návrhy praporu obce, vytvořené v souladu se zásadami a zvyklostmi současné české vexilologické tvorby.
DODATEK:
K výše popsaným návrhům podal kladné vyjádření PhDr. K. Müller, ředitel ZA v Opavě a současně člen podvýboru pro heraldiku a vexilologii PS Parlamentu ČR, obecní zastupitelstvo však žádný z nich neschválilo. Autorovi návrhů byl dodatečně zaslán dokument , se znakem obce, uživaným snad zdejšími německými usedlíky před 2. světovou válkou. Představitelé obce současně požádali o přehodnocení dosavadních návrhů. M. J. V. Pavlů shledal zaslaný znak heraldicky čistým a velmi zdařilým . Na základě výše zmíněné žádosti obecního zastupitelstva vyhotovil dva nové návrhy. První z nich pouze přepisuje uvedený dokument, ve druhém jsou zde uplatněné figury doplněny třemi růžemi ze znaku broumovských benediktýnů, resp. břevnosvkého kláštera.
Na znaku a praporu obce se nacházejí tři růže na bílém podkladu , helmice a dva cepy na modrém podkladu.
Tři červené růže na bílem podkladu byly doplněny ze znaku broumovských benediktýnů. Na modrém podkladu se nacházejí dva cepy na mlácení obilí a otevřená stříbrná helmice. Barvy na znaku a praporu obce jsou odvíjeny od společných znaků Broumovska, které spojovala činnost broumovských benediktýnů.
Dne 9.10.2004 se uskutečnilo slavnostní vysvěcení vlajky a znaku obce. Slavnostního odpoledne se zúčastnili zástupci katolické církve a československé církve evangelické, hejtman královéhradeckého kraje a další zajímaví hosté. Celý den provázel kulturní program, který zachájili ostrostřelci z Police nad Metují. Občané dále mohli shlédnou mažoretky z Meziměstí a vystoupení folklórního souboru Barunka z České Skalice. Slavnostní odpoledne pak spestřil imitátor pan Faltus a podvečerní country zábava skupiny Countryo z Hodonína slavnostní večer byl ukončen velkým ohňostrojem.
© 2024 Hejtmánkovice, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO